
Fråga forskaren: Hur avvänja gris utan zinkoxid?
Vi svarar på frågor i tidningen ATL. Den senaste frågan vi svarade på handlade om att få lönsamhet i sin verksamhet.
Det är forskaren Per Wallgren på SVA som svarat på frågan.
Fråga: Diskussionsvågorna om djurhälsa och djurvälfärd går höga! Senast igår hamnade jag själv i en diskussion i en Facebook-grupp om grisar och smågrisar - här finns uppenbara utmaningar i en pressad produktion där vi är beroende av läkemedel för att smågrisarna ska må bra. Finns det något matnyttigt från forskningen som går att använda sig av i produktionen för att underlätta vardagen?

Så fungerar utlysningar
Alla insamlade medel till Stiftelsen Lantbruksforskning går till forskningsutlysningar. Under ett år öppnas ett antal utlysningar, några återkommande och andra med ett enstaka specifikt syfte.
Läs mer
FRÅGA EXPERTEN: Ståtid och hygien är viktiga nycklar till friska klövar
Aktuell forskning ger svar på hur mjölkgårdar kan arbeta med kornas klövhälsa.
Läs mer
Så fungerar finansieringen av lantbruksforskning
Stiftelsen Lantbruksforskning finansieras till största del av lantbrukarna. Insamlingen sker via 48 anslutna företag och organisationer från branschen.
Läs mer